Efter förlusten mot VIHF så blir det kvalspel mot Lugi HF
Skövde HF brände gyllene läget och nu blir det kval mot Lugi HF på lördag. Efter en stark första halvlek och med ledning 15-13. Den andra halvleken gick till VästeråsIrsta som skickade Skövde till kvalspel mot Lugi HF.
Skövde HF öppnade bra med en ledning 5-2 för att tappa till 6-6 och underläge 8-6, sedan vändes det till ledning 12-11 för att gå till ledning vid halvtid med ledning 15-12,
Andra halvlek var det fördel Skövde till spelade 43:35 och 20-20, sedan var det fördel för VästeråsIrsta HF och 29-27.
– Vi får ta med oss det bra som vi har gjort efter jul in i kvalspelet. Kvalspel är något helt annat och Lugi har också ett lag med spelare som har en massa erfarenhet och spelare som har varit med i landslaget. Det är absolut ingen lätt uppgift men vi ska göra vårt och se till att stanna kvar i ligan, fortsätter Kasper Gudnitz till SLA
Avslutningsvis kan vi notera att i och med Sävehofs poängtapp så vinner Skara HF Handbollsligan på samma poäng som IK Sävehof fast med en bättre målskillnad.

Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson
Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson

Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!
Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!

En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
