En härlig seger i matchen mot Kristianstad HK 33-26.
Skövde HF låg under med sex mål knappt halvvägs in i den första halvleken. När pausvilan kom var det underläget bara ett mål 15-16. Andra halvlek kunde Skövde vända matchen genom storspel av Josefine Gundersen Lien och ett strålande anfallsspel till seger med 33-26.
Skövde HF gjorde nu nästan exakt dubbelt så många mål som senast och tog en solklar seger mot Kristianstad HK.
Annars såg det kämpigt ut en bit in i första halvlek, efter en lovande start och 4–4 så kom tyvärr Skövde HF av sig och plötsligt ledde Kristianstad med hela 11–5. Som tur fick Skövde HF stopp på blödningen med bra målvaktsspel av Josefine Gundersen Lien och kunde successivt jobba sig tillbaka in i matchen. Så paus var det underläget bara ett mål 15-16.
Andra halvlek fortsätter laget att jobba på och når 20-20 för sedan 22-20 efter spelade tio minuter av halvleken (40:38), sedan fortsätter de att trumma på och har 28-22 efter spelade 50:35. Det försprånget kan behållas halvleken ut fastställa slutresultatet 33-26
SHF tog två oerhört viktiga poäng i bottenstriden av handbollsligan där det nu bara återstår en omgång och är nu på kvalplats.
Målvakter i matchen:
Skövde: Josefin Gundersen Lien 11 räddningar/ 25 avslut, 44 i räddningsprocent, Emma Andersson 2/10, 20 procent
Kristianstad: Amalie Fröland 9/28, 31 i räddningsprocent, Anne Sofia Guldager Lauridsen 7/18
Matchens lirare i de båda lagen, Kristianstad HK Elin Leissner, Skövde HF Josefine Gundersen Lien.


Bilder från matchen av Viktor Ljungström.

Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson
Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson

Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!
Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!

En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
