Match 2/2 mot Kärra HF! ATG Svenska Cupen

I första åttondelen i ATG Svenska Cupen, vann Skövde HF med 25-23 och det var ett mycket decimerat Skövde-lag som tog hem segern. Imponerande att spela med tre niometersspelare hela matchen och är ett fint tecken på att de är vältränade!
I den andra matchen får Kärra det ännu tuffare då Skövdes Idrottshall är en av de värsta bortamatcherna för alla lag vi möter. Vi hoppas på några fler spelare i laget är tillgängliga då men vi behöver all publik som finns för att lyfta våra spelare.
I första matchen utmärkte Nathalie Wästefors sig väl och blev utsedd till matchens lirare.
I den andra matchen kan allt hända. Skövde leder med 2 bollar när matchen startar men Kärra får också shootouts för att redan innan startsignalen kan vara i lika läge med Skövde. Matchen kommer avgöras på målskillnad ifall Kärra skulle vinna. Låt oss göra vad vi kan som publik och ge Skövde-tjejerna rätt förutsättningar!
Väl mött i Skövde Idrottshall 10/9 kl. 19:oo
Peter Johansson, ny assisterande i elitlaget
Peter Johansson, ny assisterande i elitlaget
Magnus Hultberg förlänger!
Magnus Hultberg förlänger!
Mats lämnar som assisterande
Mats lämnar som assisterande