Skövde HF spelar i unik matchtröja
Till matchen mot Önnered den 11:e februari kommer Skövde HF elitlag se lite annorlunda ut. En unik matchtröja har tagits fram som har sitt ursprung i HK Countrys klasshandboll.
Tröjan, som går i regnbågens alla färger står för allas lika värde, hållbarhet och medbestämmande. Tröjan som togs fram 2020 inför det årets klasshandboll blev en succé och marknadsfördes av flera kända handbollsprofiler.
Skövde HF, som står bakom de kärnvärden som tröjan står för, är mycket stolta över att få bära denna tröjan och på ett sätt stötta HK Country i deras engagemang i dessa frågor.
Matchtröjssponsor
För andra året i rad kommer Teknikinstallationer vara matchtröjssponsor för #viställerupp-matchen och deras logotype kommer pryda en del av ryggen på tröjan.
Webbsändning
Under måndagskvällen sände Skövde HF live på facebook och då besöktes vi av Jan Karlgren, en eldsjäl i HK Country, och en av upphovsmännen till tröjan. Se klipp nedan från Jans medverkan och få lite mer insikt i bakgrunden till designen.

Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson
Skövde HF förlänger med supertalangen Selma Hestner Olsson

Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!
Selma Hestner-Olsson och Tilda Redzic svarade för två starka insatser med U19!

En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
En landslagsdebut med mersmak när Ungern besegrades
